Dożynki parafialne w sanktuarium hodyszewskimTradycją minionych lat, 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w hodyszewskim sanktuarium obchodzone są dożynki parafialne. Parafianie z poszczególnych wiosek przynieśli w darze dziękczynnym za zebrane plony, wieńce dożynkowe, owoce, warzywa, miód, sękacze, oraz chleb, który został upieczony z tegorocznej mąki. O godz. 12. 00 została odprawiona dziękczynna Msza Święta, podczas której wszystkie dary zostały złożone przed ołtarzem.

W dniu 10 września 2010 r., do Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie pielgrzymowali prawnicy i pracownicy Prokuratury Białostockiej i Łomżyńskiej wraz ze swoim duszpasterzem, ks. prałatem Ludwikiem Brzostowskim. W tym dniu została odprawiona Msza św., podczas której pielgrzymi modlili się o błogosławieństwo Boże i opiekę Królowej Podlasia w pracy i życiu prywatnym.

III piesza pielgrzymka Szkolnych Kół Caritas11 września 2010 r. miała odbyła się III piesza pielgrzymka Szkolnych Kół Caritas. Przybyło ponad 400 osób z 17 szkół. Obecni byli także ich rodzice i opiekunowie, asystenci duchowi, wolontariusze i alumni WSD w Łomży, a także przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Szepietowa oraz sympatycy SKC i hodyszewskiego sanktuarium.

Wszyscy uczestnicy pielgrzymki spotkali się przy Szkole Podstawowej w Nowych Raciborach. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy o godz. 9.00 po rejestracji drużyn. Pielgrzymi pokonali 16 km aby spotkać się z Matką Bożą Pojednania w Hodyszewskim Sanktuarium. Pogoda była wymarzona, czasami nawet słoneczko i lekki wietrzyk. Zorganizowano trzy postoje, aby zregenerować swoje siły – zjeść i napić się.

III piesza pielgrzymka Szkolnych Kół CaritasPielgrzymowanie to radość przebywania z ludźmi. A na koniec ogromna radość spotkania z Matką Boską Hodyszewską. Dzieci szły z mnóstwem intencji w swoim bagażu. Młodzież prosiła o dar mądrości i dobry rok szkolny. Starsi prosili o zdrowie, zgodę i pokój w rodzinie. Wszystkich łączyło dobre słowo, uśmiech i modlitwa, a słone paluszki, lizaki, kanapki i rozmowy z innymi umilały nam czas postoju. Na jednym z postojów nauczyliśmy się również wspólnego tańca Opa – opa, którego rwące rytmy przesłoniły trudy pielgrzymowania. Ochotnicza straż pożarna z Szepietowa dbała o nasze bezpieczeństwo. Po uroczystej Mszy świętej wszyscy zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się na kiełbaski i ciepłą herbatę z myślą, że za rok spotkamy się znów.

[Sprawozdanie przygotowali: Członkowie SKC ze Szkoły podstawowej Nr 7 w Łomży z Opiekunami.]

W dniach 13-22 września w Ośrodku „Ojczyzna”, miało miejsce spotkanie formacyjne członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Związku Polaków na Białorusi. Uczestnicy spotkania starali się zgłębiać różne tematy związane z kulturą i historią Polski, jak również pogłębiali swoją wiarę przy boku Matki Bożej Pojednania.

21 września Sanktuarium w Hodyszewie nawiedzili klerycy łomżyńskiego seminarium duchownego wraz ze swoim opiekunem ks. Robertem Bączkiem. Na początku klerycy skierowali swoje kroki do miejsca objawienia Matki Bożej na Krynicy, następnie udali się przed cudowny wizerunek Matki Bożej Pojednania – Królowej Podlasia, aby w modlitwie polecać swoje powołanie kapłańskie, prosząc Maryję, by wychowywała ich na świętych kapłanów. Swoją wizytę w Hodyszewie klerycy zakończyli kolacją w Ośrodku „Ojczyzna”.

W dniach 27-29 września, w Ośrodku „Ojczyzna”, przy boku Matki Pojednania odbyły się rekolekcje kapłańskie dla księży diecezji łomżyńskiej. Ćwiczenia duchowe przeprowadził Ks. Roman Tkacz SAC. Rekolekcje upłynęły pod hasłem: „Panie, odnów znaki” (Syr 36,5). W rekolekcjach wzięło udział 36 kapłanów.

Ks. Jacek Zakrzewski SAC